• Zadzwoń do nas


    533 669 422

  • Napisz do nas


    kontakt@afrotena.pl

Europejski Dzień Walki z Otyłością - 22 maja 2014

EUROPEJSKI DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ - 22 MAJA 2014

Europejski Dzień Otyłości (EOD) poświęcony jest podniesieniu świadomości na temat choroby i samej kampanii,

która ma miejsce w całej Europie, w trzecią sobotę maja każdego roku . Dzień ten umożliwia spotkanie się ze sobą środowisk farmaceutycznych, medycznych i politycznych z pacjentami na organizowanych w tym dniu imprezach w całej Europie.

Celem EOD jest motywowanie i wspieranie obywateli Europy cierpiących na otyłość lub nadwagę, w podejmowaniu wysiłków na rzecz zmiany swojego stylu życia, poprawienia stanu zdrowia i podniesienia jakości swojego życia.

Misją EOD jest stworzenie zdrowszej Europy, istotnie zmniejszając liczbę obywateli UE cierpiących i umierających przedwcześnie z powodu nadwagi i otyłości.Co należy wiedzieć na temat otyłości :


  • Otyłość jest główną przyczyną śmierci i chorób w Europie – choroba ta osiągnęła rozmiary epidemii.
  • Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nadwaga i otyłość jest obecnie odpowiedzialna za ponad 1 mln zgonów i 12 milionów przypadków powikłań wynikających z otyłości każdego roku.
  • Zapobieganie nadwadze u ludzi jest kluczem do przyszłości, ale jedynym sposobem, aby powstrzymać epidemię jest pomaganie osobom z nadwagą i otyłością w zakresie utrzymania ich prawidłowej wagi ciała.

W roku 2011 Europejski Dzień Otyłości promował kampanię pod nazwą " STOP JO-JO ". Wzywał służby zdrowia i polityków, aby pomóc obywatelom przerwać błędne koło utraty i odzyskiwania masy ciała, a co za tym idzie odczuwania dramatycznych skutków dla zdrowia psychicznego i fizycznego, takich jak stres psychiczny i depresja.

Starając się stracić zbyt dużo na wadze w zbyt szybkim czasie, można faktycznie uniemożliwić osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej wagi ciała. W niektórych przypadkach może to oznaczać zwiększenie masy ciała, ponad masę ciała, jaka mieliśmy na początku. Kampania nakłaniała obywateli, aby chodzili do swojego lekarza lub specjalisty ds. żywienia czy dietetyka (posiadającego doświadczenie i kompetencje), w celu dowiedzenia się, jaka powinna być ich prawidłowa waga ciała i w przypadku potwierdzenia niewłaściwej masy ciała – aby o nią zadbali dla własnego zdrowia.

Źródło: www.reprobesity.eu (tłumaczenie własne)

dr Agata Gaździńska

<< Powrót

facebook