• Zadzwoń do nas


    533 669 422

  • Napisz do nas


    kontakt@afrotena.pl

Zagrożenie dla zdrowia - olej palmowy!

ZAGROŻENIE DLA ZDROWIA - OLEJ PALMOWY!

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził niedawno, że istnieją wystarczające dowody na to, że estry glicydowe kwasów tłuszczowych – zanieczyszczenia powstałe w procesie przetwarzania rafinowanych olejów roślinnych – są genotoksyczne i rakotwórcze

Najwyższy poziom estrów glicydowych kwasów tłuszczowych stwierdzono w oleju palmowym i tłuszczu palmowym. Według EFSA niemowlęta, spożywając preparaty do początkowego żywienia niemowląt, są narażone na stężenie tych substancji nawet dziesięciokrotnie przekraczające dopuszczalne normy.
Choć poziomy estrów glicydowych kwasów tłuszczowych w oleju i tłuszczu palmowym spadły o połowę w ciągu ostatnich sześciu lat, to dla większości osób olej palmowy pozostaje głównym źródłem tych substancji.

Obecny w przekąskach, ciastkach, paluszkach chlebowych, krakersach i dziesiątkach innych artykułów spożywczych i pokarmów dla dzieci
olej palmowy może powodować problemy zdrowotne, zwłaszcza u dzieci i młodzieży oraz osób, które spożywają żywność bogatą w kwasy tłuszczowe zawarte w tym oleju.

<< Powrót

facebook