• Zadzwoń do nas


    533 669 422

  • Napisz do nas


    kontakt@afrotena.pl

Światowy Dzień Krwiodawcy - 14 czerwca 2017r.

ŚWIATOWY DZIEŃ KRWIODAWCY - 14 CZERWCA 2017R.

Co roku 14 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy


Wydarzenie to jest okazją do zwiększenia świadomości potrzeby zapewnienia pacjentom dostępu do bezpiecznej krwi i preparatów krwiopochodnych oraz podziękowania honorowym krwiodawcom za ratujący życie dar krwi. Święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone jest corocznie w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.

Każdego roku życie i zdrowie milionów osób jest narażone na wypadki. W ostatniej dekadzie katastrofy dotknęły ponad 250 milionów osób powodując śmierć blisko miliona z nich. Katastrofy naturalne, takie jak trzęsienia ziemi, powodzie i burze stwarzają znaczne zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną w nagłych wypadkach, a jednocześnie zdarza się, że w czasie ich trwania niszczone są ważne ośrodki tejże opieki zdrowotnej jak np. szpitale. Katastrofy spowodowane przez człowieka, takie jak wypadki drogowe i konflikty zbrojne, stawiają również znaczne wymagania w zakresie opieki zdrowotnej i konieczność stworzenia możliwości leczenia na linii frontu.

W tym roku kampania skoncentruje się na temacie oddawania krwi w nagłych przypadkach. W czasie każdej sytuacji kryzysowej lub katastrofy naturalną reakcją człowieka jest zadanie sobie pytania "Co mogę zrobić? Jak mogę pomóc?". Dlatego hasłem kampanii w 2017 r. jest hasło "Co możesz zrobić?". Z wtórnym przesłaniem "Oddaj krew. Oddaj ją teraz. Oddawaj ją regularnie". Gospodarzem Światowego Dnia Krwiodawcy 2017 jest Wietnam i Narodowy Instytut Hematologii i Transfuzjologii (NIHBT). Oficjalne obchody odbędą się w Hanoi, 14 czerwca 2017.
<< Powrót

facebook