• Zadzwoń do nas


    533 669 422

  • Napisz do nas


    kontakt@afrotena.pl

Szybciej schudniesz w towarzystwie szczupłych osób

Jaka jest najbardziej skuteczna metoda odchudzania?


Ludzie od zawsze spierają się, co daje lepsze rezultaty: odpowiednia dieta czy wysiłek fizyczny. Okazuje się, że być może istnieje jeszcze jeden ważny czynnik - towarzystwo.

Istnienie takiego czynnika sugeruje badanie zespołu Matthew Anderssona z Baylor University, opublikowane w „Journal Obesity”. W eksperymencie wzięło udział 9335 osób w wieku od 18 do 65 lat. Podzielono ich na 3 grupy: tych, którzy chcą schudnąć, tych, którzy chcą przytyć i tych, którzy chcą zachować obecną wagę. Uczestnicy byli regularnie obserwowani przez rok. Badacze śledzili zmiany ich indeksu masy ciała (BMI) oraz ich kontakty towarzyskie (ustalano osoby, z którymi spędzali najwięcej wolnego czasu i BMI tych osób).

Jak sądzicie, z kim najchętniej kontaktowali się ludzie w trakcie odchudzania się?

Otóż badani z grupy z nadwagą wykazywali tendencję do częstszego przebywania z ludźmi o większej wadze, za to stopniowo zmniejszali liczbę kontaktów z ludźmi szczuplejszymi od siebie. Andersson twierdzi, że osoby, które nie akceptują swojej wagi i chcą schudnąć, czują się bardziej komfortowo wśród ludzi z podobnym BMI.
Ale to właśnie może być powodem ich braku sukces w odchudzaniu.

Kontakty ze szczupłymi odchudzają

Okazuje się bowiem, że ci, którzy zaczynali spędzać więcej czasu z osobami chudszymi, częściej tracili na wadze. Średnio jeden dodatkowy szczupły znajomy oznaczał obniżenie BMI o 0,08.

Na tym ciekawe zależności się nie kończą. Otóż każde 100 pojedynczych kontaktów z kimś chudszym oznaczał średnią stratę 0,03 kg, a każde 100 pojedynczych kontaktów z kimś tęższym oznaczało średnie przytycie o 0,04 kg.

Rezultaty badań Anderssona z pewnością nie mogą być powodem, by rewidować grupy znajomych:) Eksperyment miał pewne ograniczenia, np. nie kontrolowano kontekstu, w jakim pojawiały się dane kontakty.

Résumé
Znaczące jest to, że masa ciała rówieśnika może wpływać na osobiste postrzeganie własnej masy ciała. Podczas gdy większość osób zgłasza chęć utraty wagi, pozostaje niejasne, czy ma to wpływ na to, jak osoby te budują swoje związki między ludzkie. Zrozumienie, w jaki sposób poszczególne osoby mogą zmieniać swoje relacje, gdy chcą schudnąć, jest ważne dla pełniejszego zrozumienia, w jaki sposób sieć społeczna otaczająca dana osobę odnosi się do kwestii masy ciała.

Osobista motywacja do odchudzania może wywoływać zmieniające się relacje z osobami szczupłymi postrzeganymi jako odnoszące sukcesy. Alternatywnie, osobista motywacja do utraty wagi może wywoływać zwiększone zaangażowanie społeczne u osób otyłych. Osoby, które chcą schudnąć, częściej doświadczają dyskryminacji ze względu na wagę. Stygmatyzacja wiąże się z niższym subiektywnym samopoczuciem i brakiem profesjonalnego wsparcia w trakcie procesu odchudzania. Osoby mogą radzić sobie ze stygmatyzacją, wybierając podobnych rówieśników z nadwaga bądź otyłych. Jednak, czy prowadzi to do oczekiwanych zmian wzorców w relacjach międzyludzkich?

Źródło: The Obesity Society oraz www.apteline.pl
facebook