• Zadzwoń do nas


    533 669 422

  • Napisz do nas


    kontakt@afrotena.pl

Nowy poradnik żywienia niemowląt - praca zepołowa polskich specjalistów

NOWY PORADNIK ŻYWIENIA NIEMOWLĄT - PRACA ZEPOŁOWA POLSKICH SPECJALISTÓW

Kiedy i jak wprowadzać różne pokarmy do diety niemowlęcia? Jak uniknąć najczęstszych błędów żywieniowych? Czy są pokarmy lepsze i gorsze? Na te i inne pytania odpowiada opracowany przez polskich pediatrów i dietetyków nowy „Poradnik żywienia niemowląt”Publikacja, którą stworzyli specjaliści w dziedzinie pediatrii i dietetyki, jest zgodna z najnowszą wiedzą naukową i zaleceniami żywieniowymi z 2014 r. Można ją pobrać za darmo ze strony internetowej programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia” www.1000dni.pl

„Współcześnie mamy problem z zalewem – często sprzecznych – informacji i porad dotyczących żywienia niemowląt. Wielokrotnie źródła te są mało wiarygodne i nie poparte żadnymi danymi, a wiedza z zakresu żywienia zmienia się bardzo dynamicznie. Jako lekarze czujemy się odpowiedzialni za promowanie aktualnych, światowych standardów żywienia według jasnych, prostych i przyjaznych zasad. Stąd nasz poradnik” – powiedziała w wywiadzie dla PAP dr hab. Andrea Horvath z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Badania populacji dzieci do pierwszego roku życia, którymi kierowała dr Anna Stolarczyk z Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka wykazały, że rodzice popełniają wiele błędów w żywieniu maluchów. Niemal 40 proc. rodziców nigdy nie słyszało o schemacie żywienia niemowląt. W rezultacie aż 20 proc. polskich niemowląt dostaje w ciągu doby 10 lub więcej posiłków, nie licząc drobnych przekąsek między nimi. Tymczasem zgodnie z zaleceniami dzieci w pierwszym roku życia powinny być karmione 5-6 razy na dobę. Ponadto ok. 60 proc. z nich zbyt wcześnie otrzymuje pokarmy przeznaczone dla dorosłych.

„Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin” został opracowany w ramach edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Na stronie internetowej tej inicjatywy (www.1000dni.pl) można znaleźć też pełne wersje dwóch starszych poradników: opublikowany w lutym 2013 r. „Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia” i „Poradnik żywienia kobiet w ciąży”, który ukazał się w październiku 2013 r.

<< Powrót

facebook