• Zadzwoń do nas


    533 669 422

  • Napisz do nas


    kontakt@afrotena.pl

Jak zdrowo odżywiać dzieci

JAK ZDROWO ODŻYWIAĆ DZIECI

Najważniejsze dla każdej mamy jest zdrowie jej dziecka, a właściwe żywienie może zapewnić jego prawidłowy rozwój.

Zbilansowana dieta od samego początku pozwala kształtować dobre nawyki żywieniowe na całe życie, może zapobiegać również wielu chorobom w przyszłości.
Podstawową zasadą żywienia, obowiązującą już od najmłodszych lat powinna być różnorodność oraz równowaga w zakresie składników pożywienia. Nowe produkty powinny być wprowadzone do diety stopniowo i w małych ilościach. Należy pamiętać, że nie można zmuszać dzieci do jedzenia. Już najmniejszy smakosz ma bowiem swoje preferencje żywieniowe, asortyment produktów jest tak bogaty, że  każda mama znajdzie coś dla swojej pociechy by jej smakowało. Niezmiernie ważne jest jakość spożywanego pożywienia, jego pochodzenie i wartość biologiczna.

Dzieci z uwagi na intensywny rozwój umysłowy, emocjonalny i motoryczny wymagają odpowiedniego postępowania żywieniowego. Apetyt i aktywność fizyczna dziecka powinny regulować spożycie posiłków i zapobiegać przekarmianiu lub niedożywieniu. Wskazane jest, aby posiłki były spożywane 4-5 razy dziennie i pamiętajmy o śniadaniu!

Ważne jest zapewnienie w diecie odpowiedniej ilości białka, niezbędnego do budowy nowych tkanek. Ponad połowę białek w diecie powinny stanowić pełnowartościowe białko zwierzęce. Podajemy je  w postaci mleka, jego przetworów, chudego drobiu i ryb.

Dzieciom do 3 roku życia nie ograniczamy spożycia tłuszczu i cholesterolu ponieważ jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Podajemy masło i oleje roślinne, ale nie stosujemy tłuszczów utwardzonych, albowiem są one źródłem niebezpiecznych izomerów trans. Zaleca się ograniczenie spożycia cukru, słodyczy i soli. Słodycze zastępujemy owocami i warzywami, które są źródłem błonnika pokarmowego.

Najbardziej wskazaną metodą przygotowywania potraw jest gotowanie, później można wprowadzić potrawy duszone. Unikamy potrawy ciężkostrawnych i wzdymających.

Ważne jest aby podczas jedzenia panowała miła atmosfera, spożywanie posiłku nie odbywało się przy telewizorze, stół był ładnie nakryty, a potrawy ciekawie podane. Pomysłów nie powinno nam zabraknąć, a zresztą podpowiedzą nam same dzieci.

dr Agata Gaździńska

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) oraz zdjęć i elementów graficznych publikowanych na stronie www.afrotena.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody właściciela strony!


<< Powrót

facebook