• Zadzwoń do nas


    533 669 422

  • Napisz do nas


    kontakt@afrotena.pl

Woda

WODA

Woda – jaka jest odpowiednia dla osób aktywnych - źródlana, średnio- a może wysoko zmineralizowana?

wodaWoda należy do niezbędnych składników pokarmowych wszystkich organizmów. Dorosły człowiek bez picia może przeżyć zaledwie 3-5 dni, a dla zapewnienia prawidłowego przebiegu procesów życiowych ważne jest stałe dostarczanie wody do organizmu, w ilościach co najmniej 1,5l wody dziennie. Sportowcy oczywiście mają zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Ilekroć ćwiczysz, tracisz płyny nie tylko w postaci potu, lecz również jako parę wodną, którą wydychasz powietrzem. Ilość utraconych przez twój organizm płynów może być bardzo duża i jeśli nie uzupełnisz strat, narażasz się na odwodnienie, które wywrze negatywny wpływ na twoją wydolność.


Najlepszą dla człowieka wodą do picia jest pochodząca z podziemnych pokładów naturalna woda mineralna, zawierająca w odpowiednich ilościach składniki mineralne pozytywnie oddziaływujące na zdrowie człowieka. Spożywane w znacznych ilościach może stanowić uzupełniające źródło magnezu, wapnia, sodu, fluoru, jodu, żelaza w diecie.

Wyróżniamy:

  • Naturalne wody mineralne są to wody wydobywane z izolowanych od środowiska zewnętrznego podziemnych złóż, charakteryzujące się stałym składem chemicznym i naturalną czystością pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Rozlewanie i butelkowanie naturalnych wód mineralnych powinno się odbywać w pobliżu ujęcia wody, tak aby maksymalnie ograniczyć drogę przekazywania wody i jej kontakt z powietrzem. Uzdatnianie wód mineralnych może się odbywać jedynie w zakresie usuwania barwy, mętności, zapachu siarkowodoru i nadmiaru żelaza.


Wśród butelkowanych wód mineralnych, oprócz naturalnych wód mineralnych, na rynku występują również mineralne wody mieszane, naturalne wody źródlane oraz wody stołowe mineralizowane

  • Mineralne wody mieszane pochodzą z dwóch lub więcej różnych naturalnych wód mineralnych zmieszanych w stałym stosunku ilościowym. Tego rodzaju produkcję podejmuje się w wypadku, gdy wydajność pojedynczego źródła jest niewystarczająca do indywidualnej eksploatacji i źródła sąsiadują ze sobą.
  • Naturalne wody źródlane, w porównaniu do naturalnych wód mineralnych, pochodzą z płytszych i gorzej izolowanych od środowiska zewnętrznego warstw wodonośnych. Są to wody najczęściej niskozmineralizowane, zawierające głównie wodorowęglany lub siarczany wapnia i magnezu. Zalicza się je również do wód niskosodowych. Z tego względu polecane są do bezpośredniego spożycia dzieciom, jak również do przygotowywania pokarmów.
  • Wody stołowe mineralizowane - produkowane są z naturalnych wód źródlanych lub przeznaczonej do picia wody gospodarczej przez dodanie określoną recepturą ilości związków mineralnych lub wysokozmineralizowanej naturalnej wody mineralnej.


Ze względu na stopień mineralizacji wody mineralne oraz wody uzyskane przez zmieszanie wód o stopniu mineralizacji można podzielić na:

  • wody niskozmineralizowane, o mineralizacji ogólnej poniżej 500 mg składników mineralnych na litr,
  • wody średniozmineralizowane o mineralizacji ogólnej od 500 do 1500 składników mineralnych na litr,
  • wody wysokozmineralizowane, o mineralizacji ogólnej powyżej 1500 składników mineralnych na litr.


Wody niskozmineralizowane poleca się do powszechnego spożycia, do przygotowywania posiłków dla niemowląt, jak również dla osób ograniczających spożycie soli, gdyż wody te charakteryzują się niską zawartością chlorku sodu.

Wody wyskokozmineralizowane są najczęściej wodami chlorkowo-sodowymi, mogą być również cennym źródłem soli wapniowych magnezowych oraz jonów fluorkowych. Poleca się jej osobom ciężko pracującym, osobom aktywnym fizycznie czyli tym grupą, które tracą składniki mineralne z potem. Nienależny ich natomiast podawać dzieciom i osobom cierpiącym na schorzenia nerek i nadciśnienie.


Gazowaną czy niegazowana? To raczej kwestia gustu niż zdrowia. Jedynie przy dolegliwościach gastrycznych woda gazowana może powodować dyskomfort. Wodę z bąbelkami warto pić po wysiłku, bo m.in. nasila wytwarzanie moczu, z którym wydalane są toksyny. Nie powinniśmy podawać jej dzieciom, gdyż piją dość łapczywie, a duża ilość zebranego w żołądku gazu jest dla nich szkodliwa.

dr Agata Gaździńska

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) oraz zdjęć i elementów graficznych publikowanych na stronie www.afrotena.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody właściciela strony!


<< Powrót

facebook