• Zadzwoń do nas


    533 669 422

  • Napisz do nas


    kontakt@afrotena.pl

Magia zielonej herbaty

MAGIA ZIELONEJ HERBATY

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromnie ważne jest dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia to co pijemy.

Dietetyce nieustannie podkreślają rolę wody w naszej diecie. W jesienno-zimowe popołudnia mamy jednak często ochotę na coś ciepłego, rozgrzewającego.  Co możemy w tedy wybrać?

Zielona herbata robi furorę na całym świecie. Jest popularna w USA i w Europie, zalecają ją lekarze, bowiem jej lecznicze właściwości są bardzo szerokie. Właściwie nie ma organu naszego ciała, który nie "skorzystałby" z tego, że jego właściciel pije zieloną herbatę.
 
Jedno z japońskich opracowań głosi, że zielony napar jest lekiem zapobiegającym powstawaniu 61 schorzeń, a 21 potrafi wyleczyć. Do niedawna wszystkie naukowe opracowania na temat zielonej herbaty pochodziły z Chin lub z Japonii. Obecnie również naukowcy Niemieckiego Ośrodka Badań nad Nowotworami w Heidelbergu oraz Instytutu Biofarmaceutyki we Freiburgu potwierdzają szerokie spektrum oddziaływania zawartych w zielonej herbacie polifenoli i tworzących ich pod grupę flawonoidów.
 
Jej zdrowotnych zalet jest tak dużo i są tak różne, że nie sposób je wszystkie zliczyć oto niektóre: wzmacnia odporność, chroni przed grypą, wolnymi rodnikami, próchnicą, cellulitem, wskazana jest dla osób cierpiących na chorobę wrzodową czy nadciśnienie tętnicze, chroni też przed chorobami serca – miażdżycą i zakrzepami, poprawia pracę układu krążenia, obniża poziom złego cholesterolu we krwi, zapobiega wzrostowi poziomu cukru we krwi. Uodparnia i chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby. Napar z herbaty oczyszcza nasz organizm - ma działanie moczopędne, dzięki czemu szybciej pozbywamy się toksyn z organizmu, poprawia również pracę wątroby i nerek. Garbniki zawarte w zielonej herbacie oddziałują pozytywnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Jest to też naturalny antyoksydant, a zawarte w zielonej herbacie przeciwutleniacze należą do najsilniejszych, odkrytych dotąd substancji antynowotworowych. Regularne picie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe płuc, jelita grubego, żołądka, odbytu, okrężnicy, trzustki, piersi i skóry.
Zielona herbata wzmacnia szkliwo zębów, zapobiega też chorobom dziąseł. Zalecana przy dużym wysiłku umysłowym i fizycznym. Pijąc regularnie zieloną herbatę wzbogacamy organizm o witaminy A i E, wapń, potas, cynk, miedź i mangan. Herbatę powinni pić wszyscy dbający o sylwetkę.

Najbardziej wartościowa jest herbata liściasta. Najprostszy sposób i najczęściej stosowany to: jedną łyżeczkę herbaty liściastej zalać gorącą, ale nie gotującą się wodą, następnie zaparzać pod przykryciem 3-5 minut. Doskonałe efekty zdrowotne daje wypicie minimum dwóch filiżanek herbaty dziennie.

dr Agata Gaździńska

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) oraz zdjęć i elementów graficznych publikowanych na stronie www.afrotena.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody właściciela strony!

<< Powrót

facebook