• Zadzwoń do nas


    533 669 422

  • Napisz do nas


    kontakt@afrotena.pl

Polifenole - czy warto je spożywać?

POLIFENOLE - CZY WARTO JE SPOŻYWAĆ?

Diety obfitujące w owoce i warzywa łączą się z mniejszym ryzykiem chorób takich jak choroby układu krążenia i nowotwory. Uważa się, że związki zawarte w diecie, a w tym polifenole obecne w żywności pochodzenia roślinnego przyczyniają się do ich efektu ochronnego - garść informacji nt. polifenoli


Co to są polifenole?
Polifenole są naturalnymi składnikami roślin. W przeciwieństwie do witamin i składników mineralnych, polifenole nie są składnikami niezbędnymi w tym znaczeniu , że organizm człowieka nie wymaga ich dla utrzymania życia, ale mogą one spełniać korzystne funkcje. Źródłami polifenoli są owoce i warzywa. Inne źródła obejmują orzechy i nasiona, zioła, wyroby kakaowe (np. gorzka czekolada), produkty z pełnego ziarna, herbatę, kawę i wino czerwone. Polifenole są cenione za właściwości antyoksydacyjne.

Działanie antyoksydacyjne polifenoli
Antyoksydanty pokarmowe mogą chronić organizm przed uszkodzeniem oksydacyjnym, które po pewnym czasie może prowadzić do powstania chorób, takich jak nowotwory lub choroby układu krążenia. Typowymi antyoksydantami pokarmowymi są witamina C, witamina E i karotenoidy, podczas gdy składniki mineralne, takie jak cynk lub selen są kluczowymi składnikami enzymów antyoksydacyjnych w organizmie. Działanie antyoksydacyjne polifenoli było głównie badane in vitro, to jest poza organizmem ludzkim. Udowodnienie tego, że polifenole działają także jako antyoksydanty w organizmie nie jest łatwym zadaniem, ponieważ ulegają one zmianom po spożyciu.

Polifenole a zdrowie
Wiele dowodów na działanie ochronne polifenoli przed chorobami układu krążenia, nowotworami i chorobami neurodegeneracyjnymi pochodzi z badań in vitro, w których wykorzystuje się kultury komórek ludzkich i z badań na zwierzętach. Trudno jest jednak określić ich znaczenie biologiczne i to jak wpływają one na zdrowie człowieka. Uważa się, że polifenole mogą wywierać efekt kardioprotekcyjny poprzez liczne szlaki. Mogą one poprawiać funkcjonowanie wewnętrznej wyściółki naczyń krwionośnych, zapobiegać tworzeniu się skrzepów krwi w tętnicach oraz korzystnie wpływać na lipidy krwi i wrażliwość na insulinę. Ilość dowodów z badań na ludziach jest do dzisiaj bardzo ograniczona i z tego powodu trudno jest wyciągać zdecydowane wnioski.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, oceniający pod względem naukowym oświadczenia zdrowotne zamieszczane na produktach żywnościowych, odrzucił do dzisiaj wszystkie oświadczenia dotyczące polifenoli z wyjątkiem oliwy z oliwek. Oliwa z oliwek (zawierająca przynajmniej 5 mg oleuropeiny – polifenolu – i jego pochodnych na 20 g oliwy) może zawierać oświadczenie, że „polifenole oliwy z oliwek przyczyniają się do ochrony lipidów krwi przed stresem oksydacyjnym”. Korzystny skutek osiąga się przy dziennym spożyciu 20 g oliwy z oliwek.

Wniosek
Produkty roślinne i obfitująca w nie dieta mają udowodnione działanie ochronne przed chorobami układu krążenia, nowotworami i innymi chorobami i są dlatego niezwykle ważnym składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety. Wiele krajów europejskich zaleca dorosłym i dzieciom w wieku 1 rok i więcej spożywanie przynajmniej 5 porcji owoców i warzyw i codzienne jedzenie produktów z pełnego ziarna. Badanie i izolowanie efektów polifenoli nie jest łatwym zadaniem i potrzebne jest więcej badań.

Źródło: www.eufic.org


<< Powrót

facebook