• Zadzwoń do nas


    533 669 422

  • Napisz do nas


    kontakt@afrotena.pl

Zakazane smakołyki przyszłej mamy

ZAKAZANE SMAKOŁYKI PRZYSZŁEJ MAMY

...są pyszne, ale w ciąży bezpieczniej z nich zrezygnować


ROKPOL I OSCYPEK

Sery pleśniowe mogą zwierać Listeria monocytogenes – groźną bakterię, która może się rozmnażać w niższych temperaturach (np. w lodówkach). Wywołuje ona listeriozę. Ciężarna ma w tedy niewielką gorączkę, bóle mięśni i głowy oraz nudności. Jeśli przyszła mama nie dostanie odpowiednich antybiotyków, listerioza może spowodować chorobę maleństwa albo urodzenie martwego dziecka

Unikaj również: bardzo dojrzałych serów, takich jak brie, camembert, risotta, feta, a także niepasteryzowanego mleka i jego przetworów, np. oscypka

SUSHI

Surowe ryby, a także owoce morza mogą być zarażone bakteriami, pasożytami, a także metalami ciężkimi pochodzącymi z coraz bardziej zanieczyszczonego środowiska. W czasie ciąży zrezygnuj więc z wypadów na sushi. Sięgaj natomiast po różnorodne ryby morskie, które samodzielnie możesz upiec z dodatkiem aromatycznych ziół lub ugotować na parze z ulubionymi warzywami. Kupując ryby, pamiętaj, że zawsze powinny być one świeże i powinny pochodzić ze znanego źródła.

CARPACCIO

Surowe i niedogotowane mięso

Jeśli do tej pory na imieninach u cioci zajadałaś się tatarem, teraz powinnaś go zdecydowanie unikać. Surowe mięso może być zarażone pierwotniakiem Toxoplasma gondii, wywołującym chorobę zwaną toksoplazmozą, która jest niebezpieczna dla rozwijającego się w Twoim brzuszku maleństwa. W surowym mięśnie mogą się znajdować również larwy tasiemca czy pałeczki listeriozy.

Unikaj również: metki, tatara, salami, mięś niedopieczonych np. krwistych steków i  …hamburgerów

SUROWE JAJA

Na najbliższy czas musisz pożegnać się z koglem-moglem czy słabo ugotowanym jajkiem, oczywiście jeśli do tej pory byłaś jego zwolenniczką. Dzięki temu ograniczysz ryzyko rozwoju wielu niebezpiecznych chorób, m.in. związanych z działaniem groźnej salmonelli.

Unikaj również: samodzielnie robionego majonezu, sosów ze świeżymi żółtkami, musó1) czekoladowych, ciastek z kremem, tortów.

MOCNA KAWA I HERBATA

Mocna kawa i herbata nie są mile widzianymi składnikami diety mamy w czasie ciąży. Zawarte w tych napojach związki (kofeina i teina) nie tylko działają pobudzająco - również na Twoje dziecko - ale także pogarszają wchłanianie wielu składników odżywczych, m.in. bardzo ważnego w czasie ciąży wapnia i żelaza. Postaraj się więc zastąpić te napoje kawą zbożową lub bezkofeinową, a także słabymi herbatkami owocowymi lub ziołowymi.

dr Agata Gaździńska

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) oraz zdjęć i elementów graficznych publikowanych na stronie www.afrotena.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody właściciela strony!


<< Powrót

facebook