• Zadzwoń do nas


    533 669 422

  • Napisz do nas


    kontakt@afrotena.pl

Pierwiastki w walce z nadwagą

PIERWIASTKI W WALCE Z NADWAGĄ

Pierwiastki w walce z nadwagą


Przy pozbywaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej dużą rolę mogą odgrywać dwa pierwiastki – magnez i chrom. Badania poziomu magnezu w erytrocytach, płytkach i plazmie krwi pokazały, że był on najniższy u osób otyłych z cukrzycą i nadciśnieniem. Nawet u pacjentów z normalnym ciśnieniem, ale otyłych poziom magnezu w plazmie jest niższy niż u osób z prawidłową masą ciała. Wydaje się, że redukcja wewnątrzkomórkowego stężenia magnezu jest powszechnym objawem towarzyszącym otyłości i rozwojowi patologii (nadciśnienie, miażdżyca). Racjonalnym działaniem w kuracji odchudzającej jest więc zwiększenie ilości magnezu w diecie, np. suplementacja magnezu z witaminą B6.

Jednym z głównych powodów suplementacji chromu (III) jest redukcja wagi  poprzez zmniejszenie chęci na słodycze. Chrom może wpływać na zawartość tłuszczu w ciele. Uzupełnienie diety w dodatkowe ilości chromu  zmniejsza masę tłuszczową  i zwiększa beztłuszczową.
Otyłym osobą zalecano dietę niskokaloryczną oraz suplement chromu (pikolinian) lub placebo przez 6 miesięcy. W pierwszych 8 tygodniach spadek masy ciała był podobny w obu grupach, ale w trakcie kolejnych tygodni  - schudła tylko grupa stosująca chrom.

Wniosek: długoterminowe przyjmowanie suplementu chromu może zmniejszyć przyrost masy ciała.

<< Powrót

facebook